Przejdź do treści

Produkujemy materace

Jak powstaje materac

Każdego dnia pracujemy, by zadbać o komfortowy sen milionów ludzi. Nasze materace docierają do sklepów w prawie 30 krajach na całym świecie. Jesteśmy jednym z największych dostawców materaców IKEA.

Jak to robimy?
Bardzo dynamicznie się rozwijamy, dziś struktura Ikano Industry umożliwia kontrolę i daje realny wpływ na każdy etap powstawania materaca, od momentu projektu nowego produktu wg parametrów zadanych przez klienta, przez badania laboratoryjne, tworzenie receptur i produkcję półproduktów, montaż materaców, aż do ponownego przetworzenia pianki zarówno tej z odpadu produkcyjnego jak i tej z materaców zużytych, wracających od konsumentów do ponownego przetworzenia. Naszym celem jest produkować materace spełniające w 100% oczekiwania klientów.

Zaczynamy od badań

Dział Badawczo Rozwojowy Ikano Industry to zespół, który:

  • testuje innowacyjne receptury na bazie nowych surowców dostępnych na rynku
  • znajduje zastosowanie dla polioli otrzymanych w wyniku recyklingu
  • wdraża nowo opracowane produkty i technologie
  • nadzoruje testy produkcyjne i optymalizuje linię technologiczną

Doświadczeni technolodzy i specjaliści badań laboratoryjnych badają właściwości fizyko-mechaniczne pianki PUR, lateksu oraz włóknin i flizeliny.

Produkujemy piankę

Produkujemy 4 rodziny pianek o różnych gęstościach i twardościach, co łącznie daje 31 różnych typów. Średnio w ciągu dnia powstaje prawie 40 sztuk 30 metrowych bloków, z których potem wycinane są tzw. formatki materaców. Czas wylewu jednego bloku trwa kilka minut. Następnie, pianka rośnie do wysokości 1300 mm, a temperatura wewnątrz bloku, w końcowej fazie, może osiągnąć nawet 160˚C.

Kolejnym etapem jest sezonowanie. By bloki pianki mogły być wykorzystane w kolejnym etapie produkcji, muszą poczekać w odpowiednich warunkach w naszej sezonowni nawet 120 godzin, w zależności od rodzaju. W Ikano Industry produkujemy również Repoliol, czyli surowiec do produkcji pianki z powtórnego przetworzenia piankowych odpadów produkcyjnych. Jesteśmy jedyną fabryką w Europie posiadającą instalację do recyklingu elastycznej pianki.

Wytwarzamy włókniny poliestrowe i polipropylenowe

Rocznie produkujemy łącznie ponad 20 mln mb włóknin poliestrowych i polipropylenowych. W obszarze Produkcji Włóknin Operatorzy maszyn obsługują dwie linie produkcyjne: produkcję włókniny poliestrowej oraz polipropylenowej, czyli flizeliny. Włóknina poliestrowa jest puszysta i nadaje pokrowcom dodatkowej miękkości, flizelina – jest sprasowana i w dalszej obróbce na szwalni jest wszywana po wewnętrznej stronie pokrowca, żeby zabezpieczyła włókninę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

W niektórych rodzinach materaców, flizelina wysokogramaturowa stanowi spodnią część pokrowca. Jest integralną częścią pocketów, czyli formatek do materaców sprężynowych. Oba rodzaje włóknin znajdują zastosowanie nie tylko przy produkcji materaców, ale również w wielu innych produktach w branży meblarskiej, również przy produkcji różnego typu filtrów, w branży ogrodniczej, motoryzacyjnej, budowlanej i innych.

Dodatkowo w naszym Centrum Recyklingu część włókien do produkcji odzyskujemy ze ścinek tekstyliów będących produktem ubocznym procesu powstawania pokrowców.

Szyjemy pokrowiec

Proces produkcyjny w Obszarze Szwalni zaczyna się od wyprodukowania blatów pokrowca, czyli połączenia komponentów w procesie pikowania (dzianiny lub tkaniny, włókniny oraz flizeliny). Doświadczeni operatorzy obsługują linie produkcyjne, złożone z nowoczesnych maszyn przemysłowych.

W kolejnych etapach wykwalifikowane szwaczki i operatorzy maszyn kompletują oraz łączą pozostałe elementy i tak powstaje gotowy pokrowiec.

Szwalnia Ikano Industry jest niezwykle komfortowa i nowoczesna, wyposażono ją w innowacyjny system transportu półproduktów i wyrobów gotowych.

Montujemy materace

Dział montażu materaców składa się z kilku stref:

  1. Strefa cięcia, tu z bloków pianki wycinane są części składowe poszczególnych materaców. Na tym etapie wielkie bloki pianki rozcinamy na krótsze, a w dalszej kolejności tniemy na tzw. formatki lub płyty stanowiące wypełnienie materacy piankowych.
  2. Strefa klejenia, gdzie, w zależności od typu materaca, łączone są ze sobą formatki. Mają one różny kształt, grubość, wycięcia, wykonane są z różnych rodzajów pianki, dzięki temu powstają różne pod względem twardości i ceny materace.
  3. Strefa pakowania. Tu materace ubierane są w pokrowce, a następnie pakowane i jako wyrób gotowy, trafiają do magazynu.

Proces montażu materaców jest zautomatyzowany. Nowoczesne roboty poprawiają ergonomię oraz efektywność pracy.

Kontrolujemy jakość

Zapewnienie komfortowego snu milionom klientów IKEA na całym świecie jest dla nas priorytetem, dlatego celem pracy działu jest optymalizacja produktów i procesów. Systematycznie podejmujemy działania, aby redukować koszty słabej jakości (COPQ), poprawiać produktywność, zwiększać dostępność naszych materaców w sklepach, a także by dzielić się wiedzą jakościową z pracownikami.

Rozwijamy technologie

Modernizacja i usprawnienia są konieczne, żeby utrzymać wymagany poziom jakości i stale podnosić wydajność procesu produkcji. Dział Techniczny w Ikano Industry odpowiada za ten obszar, ale również za rozwijanie możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Mamy dwa piony techniczne:

  1. Biuro Projektowo-Wdrożeniowe INDEMO, w którym inżynierowie konstruktorzy i specjaliści ds. automatyki opracowują nowe urządzenia i maszyny specjalnie na wyjątkowe potrzeby naszej produkcji oraz udoskonalają istniejące zasoby.
  2. Dział Utrzymania Ruchu, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie i usprawnienie obecnego parku maszynowego oraz dba o infrastrukturę produkcyjną.